Preskoči na glavni sadržaj

Što čitati ako volite Pjesmu leda i vatre?



Koga čitati ako vam se sviđa Pjesma leda i vatre autora Georga R. R. Martina? Ako ste gledali samo seriju Igra prijestolja, poprilično je teško reći biste li trebali čitati serijal s obzirom na činjenicu da niti pretposljednji nastavak još uvijek nije izašao i čeka ga se godinama. No, ako ste čitali ASoIaF i želite još fantasyja, na pravom ste mjestu. Evo koje autore čitati ako vam se svidio svijet leda i vatre. U koji odnedavno uključujemo i seriju Zmajeva kuća

Joe Abercrombie

Ako vam se svidio ASoIaF, velika je vjerojatnost da će vas i Abercrombie oduševiti. Sirov, nasilan, atmosferičan, napet i s fantastičnom razradom likova, nije ni čudo da je stekao vojsku obožavatelja. Dosta knjiga prevedeno mu je i na hrvatski. Najtoplija preporuka, osobito za trilogiju Prvi zakon.

Izašlo na hrvatskom:

- Krivnja oštrice (Prvi zakon 1)
- Prije njihova vješanja (Prvi zakon 2)
- Posljednji argument kraljeva (Prvi zakon 3)
- Poslužiti hladno (svijet Prvog zakona 1)
- Junaci (svijet Prvog zakona 2)
- Crvena zemlja (svijet Prvog zakona 3)
- To malo mržnje (Doba ludila 1)
- Pola kralja (Smrskano more 1) - izdavač je propali Algoritam pa neće biti nastavaka



Brandon Sanderson

Nakon pročitane Mistborn (Maglorođeni) trilogije, mogu toplo preporučiti Sandersona. Priča je fantastična, u svakom smislu riječi. Iako nisam veliki poznavatelj fantasyja, rekao bih i da ima poprilično originalnih elemenata na koje nisam nailazio u onom što sam čitao.

Čovjek zna pričati priču koja ni u jednom trenutku ne zabrazdi u naporno i dosadno. I ne sjećam se kad sam gutao toliko dobre krajeve knjiga i cliffhangere. Nažalost, na hrvatski je prevedeno malo toga pa neću niti nabrajati - čitajte ga na engleskom.



Andrzej Sapkowski

Vjerojatno je velika većina ljubitelja sage The Witcher (Vještac) za bjelokosog vješca, koji živi i diše da bi ubijao čudovišta, doznala iz video igara, zaljubila se u priču i krenula napasti i literarnu podlogu. Poljski pisac napisao je pet knjiga u serijalu, jedan samostalni roman i dvije knjige kratkih priča.

Izašlo na hrvatskom:

- Posljednja želja (kratke priče)
- Mač sudbine (kratke priče)
- Vilenjačka krv (1)
- Vrijeme prezira (2)
- Vatreno krštenje (3)
- Lastavičja kula (4)
- Gospodarica jezera (5) 


Peter V. Brett

Nakon pročitanog serijala od pet knjiga Demon Cycle, mogu vam mirne duše preporučiti ovog doista izvrsnog pripovjedača. Usporedio bih ga s Abercrombijem zahvaljujući izuzetnom worldbuildingu i karakterizaciji likova. Na hrvatski su prevedene dvije knjige iz serijala i jedna knjiga kratkih priča pa ćemo zasad preporuku ostaviti za izvornu verziju. 

Priča se okreće oko The Painted Mana, Arlena Balesa, koji je otkrio davno zaboravljeni način borbe protiv demona koji svake noći izlaze iz duboke unutrašnjosti zemlje. Zanimljiv sustav magije, vrlo dobri likovi (iako će vas na trenutke neki poput Renne možda iziritirati) i pitak stil, razlozi su za preporuku. Iako neki kažu da Brett pretjeruje s opisima prošlosti likova, za mene je to ogroman plus kada govorimo o stvaranju atmosfere i razumijevanju njihovih postupaka. 


Tad Williams

Autor nekoliko epskih serijala fantastike, Williams je i u Hrvatskoj godinama rado čitan. Serijal Sjećanje, Tuga i Trn je ono što bi se i GoT-ovcima moglo svidjeti. No upozorenje - sporijeg je tempa i s manje nasilja, možda više tolkienovski nego martinovski.

Izašlo na hrvatskom:

- Prijestolje od zmajokosti (Sjećanje, Tuga i Trn 1)
- Kamen oproštaja (Sjećanje, Tuga i Trn 2)
- Toranj zelenog anđela 1. dio (Sjećanje, Tuga i Trn 3)
- Toranj zelenog anđela 2. dio (Sjećanje, Tuga i Trn 4)
- Sjenovita međa (Sjenovita međa 1)
- Sjenovita igra (Sjenovita međa 2)
- Sjenoviti uspon (Sjenovita međa 3)
- Sjenovito srce (Sjenovita međa 4)
- Plameni čovjek
- Rat cvjetova
- Srce svega izgubljenog (svijet Sjećanje, Tuga i Trn)
- Kruna od čudodrva (Posljednji kralj Osten Arda 1) - također iz svijeta Sjećanje, Tuga i Trn pa preporučujem pročitati prvo stariji serijal



Guy Gavriel Kay

Kanadski pisac fantastike poznat je po tome što mu se knjige snažno oslanjaju na povijesne događaje te po izvanrednom stilu pisanja. Ne libeći se opisivati nasilje, Kay u svojim knjigama voli dosta naglasiti međuljudske odnose i ljubavne priče. Meni osobno ne leži 100% nakon pročitane dvije knjige, Tigana i Lavovi Al-Rassana, ali s obzirom na vojsku obožavatelja vjerujem da sam u manjini. 

Izašlo na hrvatskom:

- Odjedriti u Sarant (Sarantinski mozaik 1)
- Gospodar careva (Sarantinski mozaik 2)
- Tigana
- Posljednja svjetlost sunca
- Pjesma za Arbonnu
- Ysabel
- Ispod neba
- Lavovi Al-Rassana
- Djeca zemlje i neba
- Stablo ljeta (Fionavarska tapiserija 1)
- Lutajući plam (Fionavarska tapiserija 2)
- Najmračniji put (Fionavarska tapiserija 3)


Ostali prijedlozi:

  • Robin Hobb
  • Robert Jordan
  • Steven Erikson 
  • Stephen Donaldson 
  • Terry Goodkind 
  • Brent Weeks 
  • John Gwynne
  • Mark Lawrence
  • Katharine Kerr


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Interliber 2024.: kad se održava?

Najomiljeniji i najveći hrvatski književni sajam nastavlja s dugom tradicijom očuvanja pisane riječi živom.  Interliber, koji se tradicionalno održava u Zagrebu, posjetiteljima će i 2024. pružiti priliku da istraže bogatstvo književne produkcije, sudjeluju u raznim književnim događanjima, upoznaju poznate autore i nova izdanja knjiga, ali i prokopaju po štandovima antikvarijata.  Interliber će se ove godine održati od 12. do 17.11. , kao i uvijek, na Zagrebačkom velesajmu. Ove se godine, najavljuju organizatori, očekuje više od 300 izlagača iz Hrvatske i inozemstva. Zemlja u fokusu bit će Mađarska pa nas tako očekuju mađarski autori, tradicionalna glazba i druge kulturne delicije naših sjevernih susjeda. Nadam se da će se netko sjetiti napraviti i mađarski gulaš.  Za one koji nisu nikad bili na Interliberu, valja napomenuti da je gužva najveća u dane vikenda pa, ako želite izbjeći guranje sa gomilom ljudi, pokušajte u razgledavanje ponude navratiti između 12. i 15.11....

Tolkien knjige na hrvatskom: kako ih kompletirati?

Ažurirano: 31.3.2024. Jedan od omiljenih pisaca mnogih generacija, J.R.R.Tolkien, u naslijeđe nam je ostavio mnogo sjajnih dječjih priča, ali i fantasy avantura i mitologija u kojima mogu uživati i stariji. Jedan od omiljenih izdavača mnogih generacija, Algoritam, nakon neslavne propasti u naslijeđe nam je ostavio premali broj prijevoda Tolkienovih djela. Toliko mali da su cijene nekih od njegovih knjiga nevjerojatno visoke.  Tolkienova djela u izdanju Algoritma Pisma Djeda Božićnjaka Pripovijesti iz opasnih predjela Nedovršene pripovijesti Anotirani Hobit Hobit trilogija Gospodar prstenova (meki i tvrdi uvez) Hurinova djeca Silmarillion Roverandom Kako kompletirati kolekciju Tolkiena na hrvatskom? Prvo, pripremite se na žestok financijski udar. Drugo, oboružajte se s mnogo strpljenja. Treće, budite aktivni u traženju. Podijelit ćemo djela po tome koliko ih je teško nabaviti, od lakše prema teže dobavljivima. Iako je ovo dosta subjektivno, možda će netko imati drugačije iskustvo....

Gdje kupovati knjige na engleskom?

Koje su dobre i sigurne stranice za kupovinu knjiga na engleskom jeziku? Gdje se može lijepo uštedjeti, a gdje ćete morati paziti na eventualne carinske troškove? Doznajte u nastavku.  Čitanje na engleskom jeziku nije bauk, kao što sam već zaključio u blogu pod nazivom   Zašto biste trebali čitati na engleskom i kako krenuti?   Knjige na engleskom mogu se kupiti i u hrvatskim knjižarama; no ako vam izbor u njima nije dovoljan, vjerojatno ćete se poželjeti odlučiti na online kupovinu na stranim stranicama. Ni to nije bauk, kao ni čitanje na engleskom.  Nažalost, s pravilima od 1.7.2021., pri čemu se plaća PDV na sve knjige koje stižu izvan EU, kupovina je postala skuplja, a na to treba dodati i namet Hrvatske pošte od 18 kn. Ovo se može izbjeći naručivanjem sa stranica koje isporučuju iz Europske unije. Koje su dobre i sigurne stranice za kupovinu knjiga na engleskom jeziku, osim stranica nakladnika? Navodim ih u nastavku.  Libristo.hr Češka tvrtka koja je ...