Preskoči na glavni sadržaj

4 načina kako jeftino nabaviti knjige


1. Kupujte na buvljacima


Ne znam koliko su buvljaci raširena pojava diljem Hrvatske, ali znam da sam na zagrebačkom Hreliću nabavio toliko dobrih knjiga po tako niskim cijenama da mi je skoro pa neugodno (više o tome OVDJE). A i od drugih ljubitelja knjiga sam čuo super priče o ulovima na lokalnim sajmovima svega i svačega. 

Na buvljacima se općenito stvarno da pronaći divnih stvari. Kako se ono kaže – nekom smeće, drugom blago.

2. Gledajte dobro kraj kontejnera za papir


Ne šalim se. Nedavno sam pronašao jednu veliku kutiju prepunu odličnih knjiga odloženu kraj kontejnera za papir. Unutra je bilo SF-ova, Saganov Kozmos, još par zanimljivih popularno-znanstvenih djela. Bila je tako teška da sam je, iako sam u nelošoj formi, jedva dovukao do stana. 

Također, prije par mjeseci sam reciklirao papir i na vrhu bačenog papira bilo je dvadesetak slikovnica, od prekrasnih retro koje sam zadržao do onih koje sam poklonio odgojiteljici za vrtić. Kako je nekom palo na pamet to baciti? Baš me briga, osjećao sam se kao Spasitelj kad sam ih izvlačio iz kontejnera. Briga me što me susjeda gledala kao da sam Klošar. 

3. Ostavite susjedima poruku 


Ako živite u zgradi i niste s nikim od susjeda zakrvljeni na mrtvo ime, zašto im ne biste ostavili „oglas“ na oglasnoj ploči da udomljavate knjige? 

Ja sam to napravio i ne mogu se pohvaliti da me itko zvao, ali možda ćete vi imati više sreće. Ako ne probate, nećete znati. Možete se samo ugodno iznenaditi. 

4. Kupujte na knjižničkim otpisima

Problem je znati kad vaša knjižnica ima otpis i ima li ga uopće. Neke, poput knjižnice u Koprivnici, redovito organiziraju prodaju svojih otpisanih knjiga po popularnim cijenama. Neke vjerojatno nikad. Na vama je da doznate. 

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Interliber 2024.: kad se održava?

Najomiljeniji i najveći hrvatski književni sajam nastavlja s dugom tradicijom očuvanja pisane riječi živom.  Interliber, koji se tradicionalno održava u Zagrebu, posjetiteljima će i 2024. pružiti priliku da istraže bogatstvo književne produkcije, sudjeluju u raznim književnim događanjima, upoznaju poznate autore i nova izdanja knjiga, ali i prokopaju po štandovima antikvarijata.  Interliber će se ove godine održati od 12. do 17.11. , kao i uvijek, na Zagrebačkom velesajmu. Ove se godine, najavljuju organizatori, očekuje više od 300 izlagača iz Hrvatske i inozemstva. Zemlja u fokusu bit će Mađarska pa nas tako očekuju mađarski autori, tradicionalna glazba i druge kulturne delicije naših sjevernih susjeda. Nadam se da će se netko sjetiti napraviti i mađarski gulaš.  Za one koji nisu nikad bili na Interliberu, valja napomenuti da je gužva najveća u dane vikenda pa, ako želite izbjeći guranje sa gomilom ljudi, pokušajte u razgledavanje ponude navratiti između 12. i 15.11....

Tolkien knjige na hrvatskom: kako ih kompletirati?

Ažurirano: 31.3.2024. Jedan od omiljenih pisaca mnogih generacija, J.R.R.Tolkien, u naslijeđe nam je ostavio mnogo sjajnih dječjih priča, ali i fantasy avantura i mitologija u kojima mogu uživati i stariji. Jedan od omiljenih izdavača mnogih generacija, Algoritam, nakon neslavne propasti u naslijeđe nam je ostavio premali broj prijevoda Tolkienovih djela. Toliko mali da su cijene nekih od njegovih knjiga nevjerojatno visoke.  Tolkienova djela u izdanju Algoritma Pisma Djeda Božićnjaka Pripovijesti iz opasnih predjela Nedovršene pripovijesti Anotirani Hobit Hobit trilogija Gospodar prstenova (meki i tvrdi uvez) Hurinova djeca Silmarillion Roverandom Kako kompletirati kolekciju Tolkiena na hrvatskom? Prvo, pripremite se na žestok financijski udar. Drugo, oboružajte se s mnogo strpljenja. Treće, budite aktivni u traženju. Podijelit ćemo djela po tome koliko ih je teško nabaviti, od lakše prema teže dobavljivima. Iako je ovo dosta subjektivno, možda će netko imati drugačije iskustvo....

Gdje kupovati knjige na engleskom?

Koje su dobre i sigurne stranice za kupovinu knjiga na engleskom jeziku? Gdje se može lijepo uštedjeti, a gdje ćete morati paziti na eventualne carinske troškove? Doznajte u nastavku.  Čitanje na engleskom jeziku nije bauk, kao što sam već zaključio u blogu pod nazivom   Zašto biste trebali čitati na engleskom i kako krenuti?   Knjige na engleskom mogu se kupiti i u hrvatskim knjižarama; no ako vam izbor u njima nije dovoljan, vjerojatno ćete se poželjeti odlučiti na online kupovinu na stranim stranicama. Ni to nije bauk, kao ni čitanje na engleskom.  Nažalost, s pravilima od 1.7.2021., pri čemu se plaća PDV na sve knjige koje stižu izvan EU, kupovina je postala skuplja, a na to treba dodati i namet Hrvatske pošte od 18 kn. Ovo se može izbjeći naručivanjem sa stranica koje isporučuju iz Europske unije. Koje su dobre i sigurne stranice za kupovinu knjiga na engleskom jeziku, osim stranica nakladnika? Navodim ih u nastavku.  Libristo.hr Češka tvrtka koja je ...